Mutfak Felsefem
Mutfak Sırları
Home » , » Cökertme Kebabi

Cökertme Kebabi

Written By Mutfakfelsefem on 25 Ekim 2013 Cuma | 08:58

 

 

ZEMZEM SUYU HER DERDE DEVADIR

Zemzem kuyusu Makam-ı İbrahim'in güney tarafındadır. Cebrâil (a.s.)’ın Hz. İsmail ve validesi Hz. Hacer için  açtığı sudur. 
O tarihten itibaren Mekke mamur olmağa başladı. Cürhüm kabilesi oraya yerleşti. Cürhümlüler Kâbe-i Muazzama'ya ve Harem-i Şerîfe saygıda kusur edinceye kadar Mekke sakinleri onun suyundan istifade etmeye devam etti. Sonra onun yeri kayboldu ve bilinmez hâle geldi. Hz. Peygamber (s.a.v.) doğmadan evvel dedesi Abdülmuttalib rüyasında Zemzem'in yerini görüp kazdı ve suyu çıkardı.
Ezrakî, Ahbâr-ı Mekke kitabında der ki: “Ben kuyunun içinde, tabanında namaz kıldım. Onun üç kaynağı var. Bir kaynak Hacer-i Esved Rüknünden, bir kaynak Ebu Kubeys ve Safa tarafından biri de Merve tarafından geliyor.
Fazîletine dâir gelen pek çok Hadîs-i Şerîfden bazıları:
“Zemzem suyu her derde şifadır.”
“Münafıklarla bizi ayıran alâmet; onlar Zemzem’den doyasıya içemezler.”
“Zemzem suyu, içildiği şey içindir.”
“Zemzem suyuyla cehennem ateşi bir kulun karnında birleşmez.”
“Yeryüzündeki suların en hayırlısı Zemzem suyudur.”
Hz. Ebû Zer (r.a.), on altı gün on altı gece, yanında başka azık olmadığı hâlde Kâbe ile Zemzem arasında kaldı. Resûlullah Efendimiz (s.a.v.) Ebû Zerr'e (r.a.) “O (zemzem) doyuran bir yemektir.”; başka bir rivâyette “O hastalığa karşı şifadır.” buyurdular..

 Cökertme Kebabi;

Malzemeler :

500 gr biftek (3 dilim)
3 adet orta boy patates
4-5 yemek kaşığı yoğurt
2 yemek kaşığı Tereyağı
Tuz, kekik, kimyon, kırmızı pul biber
Kızartmak için sıvıyağ
Et Marinesi İçin:
1 adet küçük boy soğan
2 diş sarımsak
4 yemek kaşığı zeytinyağı
2 yemek kaşığı sirke
Kekik, kimyon
Domates Sos İçin:
3 adet orta boy domates
1 yemek kaşığı domates salçası
1 yemek kaşığı zeytinyağı
Tuz
2 Lavas ekmegi yada pide
2 Kasik Tereyagi
Yapilisi;

Biftekleri doğrayın. İsteğe göre kuşbaşı şeklindede doğrayabilirsiniz. Derin bir kaba alın.

Etleri marine etmek için, soğanı ve sarımsağı ince ince doğrayın. Etlerin üzerine ekleyin. Zeytinyağı, sirke, kekik ve kimyon koyup, karıştırın. Kabın üzerini kapatıp, en az 1 saat kadar bekletin. Ve az su ile etleri önce biraz pisirin. Dana etini daha uzun süre pisirin, ben bir saat yavas yavas pisirdim, yumusacik oldu.

Domates sosu için; bir tavaya zeytinyağı koyun. Üzerine salça ekleyip, 2 dakika kadar kavurun. Rendelenmiş domatesleri de ekleyip, 5 dakika kadar pişirin. Tuzunu da koyup, ocaktan alın.

Çökertme kebabının etleri için, geniş bir tavaya tereyağ döküp, kızdırın. Üzerine etleri koyun. Suyunu salıp, çekene kadar pişirin. Son olarak tuz ve baharatları ekleyip, 1-2 dakika pişirin.

Diğer yandan patateslerin kabuklarını soyup, yıkayın. Kibrit çöpü kalınlığında doğrayın. Daha sonra derin bir tavaya sıvıyağ döküp, kızdırın. Patatesleri koyup, kızartın.

Lavas ekmeklerini uzun seritler halinde kesin ve tava da tereyagi ile sote edin.

Yoğurdu bir kapta iyice çırpın. İsteğe göre içine sarımsak ekleyebilirsiniz. Servis tabağına önce kizaran ekmekleri daha sonra kızarttığınız patatesleri alın. Üzerine yoğurt dökün. Son olarak domates sosu ve etleri koyun. Çökertme kebabını bekletmeden üstüne kizarmis Tereyagi döküp servis edin.. 
Afiyet olsun

(NOT, ben domates sosunu kullanmadim onun yerine Tereyagini kizdirdim ve döktüm.. tarife bagli kalmak icin yine de acikladim.)


SHARE

About Mutfakfelsefem

0 yorum :

Yorum Gönder

Detaydiamond Pırlantanın adresi


Detaydiamond Pırlantanın adresi

Fark DETAY'da gizlidir.