Mutfak Felsefem
Mutfak Sırları
Home » » Firinda etli patlican musakka

Firinda etli patlican musakka

Written By Mutfakfelsefem on 12 Ekim 2013 Cumartesi | 23:16


Seyyid-i Kâinat Efendimiz (s.a.v.) her hususda insanların en kerîmi idi. Herkes ile güzel görüşür, daima güler yüzlü bulunur. Sohbet esnasında -münasebetsiz bir lakırdı olmadıkça- kimsenin sözünü kesmezdi.
Ve her kavmin büyüklerine daima ikram eder, onları kendi kabilelerinin reisliğine tâyin buyururdu. Davetleri ve verilen hediyeleri kabul buyurur, mukâbilinde de hediyeler verirdi.
Dine aykırı olmayan hususlarda insanlara muhalefet etmek istemezdi. Hoşuna gitmeyen bir şey görünce -günah olmadıkça- görmezlikten gelirdi.
Hele Ashâb-ı Kirâm’ı hakkında pek iltifatkâr idi. Kendilerine rastgelince selâm verir, ellerini tutar, musâfaha eder, içlerinden görünmeyenleri araştırır, hasta olanları ziyarete gider, hatırlarını sorardı. Hattâ, ashâbı ile bazan latifeler de yapardı. Maamâfih, latifelerinde de birer hakikat parlardı.
Hz. Enes diyor ki: “Ben Resulullah'a on sene hizmet ettim. Hiçbir gün bana darılarak 'Of!.' demedi. Ve yaptığım hiçbir şey için 'Neden yaptın?', yapmadığım birşey için de 'Neden yapmadın?.' diye buyurmadı.”

Fırında etli patlıcan Musakka

Malzemeler:
1kg Patican
1/2kg et (tercihimiz kuzu ama hepsi ile olur)
5-6 adet kurusoğan
5-6 adet ince yeşil biber
2 domates
5-6 adet sarımsak
1 Subardağı Sıvıyağ
1 Yemekkaşığı Bibersalçası
Tuz karabiber isteğe göre tuzot/çeşni

Yapılışı:
Et kuşbaşı doğranır, ve bir tencerede önce kendi suyunda biraz pişirilir.. Et'ler dana eti ise önceden düdüklüde azıcık pişirimesi gerekir. (Kuzuetinde bu işlemlere gerek yok)
- patlıcanları küp küp doğrayıp kızgın yağda hafif kızartalım, eti, patlicanı, dörde böldüğümüz soğanları sarımsakları da tepsiye dizelim. Üzerine varsa etsuyu yoksa normal bir bardak suya salçamızı eritelim.. Ve yemeğimizin üzerine dökelim.. Biber ve domates ile süsleyelim
Fırında pişirelim..
Afiyet olsun


SHARE

About Mutfakfelsefem

0 yorum :

Yorum Gönder

Detaydiamond Pırlantanın adresi


Detaydiamond Pırlantanın adresi

Fark DETAY'da gizlidir.