Mutfak Felsefem
Mutfak Sırları
Home » , » Kiyir kiyir cok pratik POGACA (hamur buzdolabinda 1-2 gün bekletilebilir, misafir mi geldi hemen yap pisir..)

Kiyir kiyir cok pratik POGACA (hamur buzdolabinda 1-2 gün bekletilebilir, misafir mi geldi hemen yap pisir..)

Written By Mutfakfelsefem on 4 Ocak 2014 Cumartesi | 09:12HAKİKİ ZENGİNLİK

Resûlullâh Efendimiz (s.a.v.) buyurdular:
•  Allâhü Teâlâ şöyle buyurur: "Kulum! Sana farz kıldıklarımı edâ et ki, insanların en âbidi (çok ibâdet edeni) olasın. Sana yasakladıklarımdan uzak dur ki, insanların en verâlısı (harama düşmek korkusu ile şüpheli şeylerden uzaklaşan) olasın. Sana verdiğim rızka kanâat et ki, insanların en zengini olasın." (Şuabu 'l-İman, Beyhakî)
•   "(Hakîkî) zenginlik, mal çokluğundan değildir. (Hakîkî) zenginlik ancak nefis zenginliği (kanâat etmek)dir." (Müttefekun aleyh)
Asıl zenginlik, nefis ve kalp zenginliğidir. Çünkü insanın nefsi, dünya malına düşkün olmadığı takdirde huzur içinde yaşar, kendisini üzüntülerden kurtarır. Böyle bir vaziyet ise maddî, fanî zenginliğin bin kat üzerindedir.
Yazık ki, birçok kimseler kendilerini zengin göstermek için dünyanın ziynetine, gösterişine pek düşkün bulunuyorlar, ayaklarını yorganlarına göre uzatmıyorlar, en zengin kimselere özenerek birtakım üzüntülere, zararlara katlanıyorlar, parlar parlamaz sönmeye mahkûm olan modalara tâbî olarak ellerindeki beş on kuruşu da bey­hude yere zâyi ediyorlar. Böylece nice israşara meydan veriliyor. Bu hal, kadınlarda daha ziyade görülmektedir. Hele fakirlerin, orta halli ailelerin en zengin ailelere bakarak süse, gösterişe düşkün olmaları, akla ve maslahata uygun olmaz.


Kiyir kiyir cok pratik POGACA
(hamur buzdolabinda 1-2 gün bekletilebilir, misafir mi geldi hemen yap pisir..)

Malzemeler:
1 caybardagi ilik süt
1 caybardagi ilik su
1 caybardagi siviyag
1 caybardagi yogurt
100gr oda sicakliginda tereyag
1 tatlikasigi tuz
1 tatlikasigi seker
1 paket instant maya
1 yumurta (aki icerisine)
1 yemekkasigi pekmez
aldigi kadar un (4-5 subardagi)

Yapilisi: Bütün sivi malzemeler karistirilir, hepsinin ilik olmasina dikkat edilir. Un ve naya da ilave edilip yumusak bir hamur olana kadar yogrulur.
Hamur iki kati olana kadar üzeri örtülü sicak bir mekan da mayalanmasi saglanir..
Hamurdan yumurta kadar parcalar alinir, ocerisine peynir konur, kapanan yer altina gelcek sekilde tepsiye dizilir, üzerine bicak yardimi ile arti seklinde kesik atilir, yumurtanin saris ve pekmez cirpilarak üzerlerine sürülür.
!80 derecede kizartilir.
 


SHARE

About Mutfakfelsefem

6 yorum :

 1. çok severim ben bu tür kurabiye poğaçaları. ellerine sağlık

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sagol ablacim biliyorum.. senin de var öyle bir tarifin.. sokak pogacasi diye demi? onda bir paket tereyagi vardi.. bak iyi takip ediyorum seni :)

   Sil
 2. Mrb. Poğaça yapmak istiyorum kahvaltıya fakat bu tarif mi yoksa nefis poğaça Tarifinizi mi önerirsiniz; ) karar veremedim. Ayrıca tarifteki tereyağını eritip mi kullanicaz yoksa yumuşak haldemi

  YanıtlaSil
 3. kizartin mi 180 de pisirilik demek istediniz her halde

  YanıtlaSil
 4. acaba mayalandıktan sonra mı 1-2 gün buzdolabında beklete biliriz yoksa buzdolabından çıkarıp oda sıcaklığında mı mayalamalıyız pişirmeden önce orasını anlamadım

  YanıtlaSil

Detaydiamond Pırlantanın adresi


Detaydiamond Pırlantanın adresi

Fark DETAY'da gizlidir.