Mutfak Felsefem
Mutfak Sırları
Home » » Peynir ezmesi

Peynir ezmesi

Written By Mutfakfelsefem on 13 Eylül 2014 Cumartesi | 15:48KURBAN NİSÂBI ve VÂCİB OLMASININ ŞARTLARI

Kurban nisâbı: Aslî ve zarûrî ihtiyaçlarından başka fitre vâcib olacak kadar malı-parası olan, hür ve mukîm (yolcu olmayan) erkek ve kadın Müslümana kurban kesmek vâcibdir.

Bu malın -zekât nisâbında olduğu gibi- alışveriş ile artabilecek mal olması ve üzerinden bir sene geçmesi şart değildir. Aslî ve zarûrî ihtiyaçlar şunlardır: Evi, evinin kâfi miktarda eşyası, bineceği (arabası), üç türlü giyeceği -yani iş elbisesi, günlük giydiği elbise, bayram ve benzeri günlere mahsus elbisesi- kendinin ve nafakası kendi üzerine vâcib olanların bir aylık nafakalarıdır. Bundan fazla olarak 80,18 gr altın veya aynı kıymette başka bir şeye sahip olan kimselere sadaka-i fıtır vermek ve kurban günlerinde kurban kesmek vâcib olur.

• (Bayramın 1., 2. ve 3. gününde) kurban kesmeye mahsus olan günlerin sonunda (akşam vaktine kadar) zengin, (yani nisâba mâlik) olan kimsenin derhal kurban kesmesi vâcib olur. (Kâdîhân)

• Hür, mukîm ve nisâba mâlik müslümanın küçük çocukları için kurban kesmesi müstehaptır. Zâhiru'r-rivâye de böyledir. Fetva, buna göredir.

İmam Hasan'ın Ebû Hanîfe'den rivayetine göre, kişinin küçük çocuğu ve babası olmayan torunları için kurban kesmesi vâcibdir. İmam Kudûrî, İmam Hasan'ın bu rivayetini tercih etmiştir.

•   Müsâfir eğer mukîm iken kurban alıp vaktin sonundan evvel (yani bayramın üçüncü günü güneş batmadan önce) sefere çıktığı takdirde; Zengin ise kurbanı satması caiz olur.

Fakir ise -kurban kesmek üzere bir hayvanı alması sebebiyle üzerine vâcib olduğu için- satması câiz olmaz.

•    İmâm-ı Azam ve İmam Ebû Yûsuf Hazretleri'ne göre kurban kesmekle mükellef olmak için akıllı ve bâliğ (ergen) olmak şart değildir. Delinin ve henüz bâliğ olmamış çocuğun mallarından babaları yâhut vasîleri kurban keser ve onlara yedirirler. Yediklerinden artanı bunlar için (elbise gibi) kendisi ile faydalanılan bir şey ile değiştirebilirler.

Kaynak Fazilet Takvimi

Hayırlı sabahlar dostlar. .

Çoooook lezzetli bu tarifi  denemeyen kalmasın. .

Fakat dikkat: bağımlılık yapabilir  Kahvaltılik, kanepe aralarına.. sandeviç içerisinde enfes oluyor. .

Peynir ezmesi (acılı veya acısız)
 
Malzemeler;

250gr. Peynir (2 subardagi kadar ufalanmis peynir)

2-3 yemekkasigi iri cekilmis ceviz

2 dis sarimsak (rendelenmis)

1 tatlikasigi bibersalcasi

1 tatlikasigi domatessalcasi (ben hep biber kullandim)

5 yemekkasigi siviyag

kekik, nane, kimyon


Yapılışı: Hepsi özenle karıştırılır.  Ve miss gibi afiyetle yenir. .


SHARE

About Mutfakfelsefem

0 yorum :

Yorum Gönder

Detaydiamond Pırlantanın adresi


Detaydiamond Pırlantanın adresi

Fark DETAY'da gizlidir.