Mutfak Felsefem
Mutfak Sırları

Yogurt nasil mayalanir

Written By Mutfakfelsefem on 10 Eylül 2015 Perşembe | 14:47

Yoğurt nasıl mayalanır ?

Yoğurt nasıl yapılır?
Yoğurt nasıl sert olur ?
Kavanoz da yoğurt
Yoğurt mayalamak
Probiyotik Yoğurt yapımı
Probiyotik nedir


Ev yapımı yoğurdun tadını asla hazır yoğurtlar da bulmazsınız.. Ayrıca plastik kaplar da mayalanmaları da cabası.. Sırf ''probiyotik'' diye 200ml kutular da ki hazır yoğurtlu içecekleri alanları hele hiç anlayamıyorum. Oysa ev yoğurdu en doğal probiyotik deposudur. Probiyotik, vücudu zararlı mikroorganizmalardan koruyan ve sindirim sistemimizin düzenli çalışmasını sağlayan canlı ve çok kıymetli bir bakteridir. Vücudun da probiyotik oranı düşen sindirim sistemi yavaşlamaya hatta zarar görmeye başlar.. Onun için ev yoğurdu her sağlıklı mutfağın vazgeçilmezidir.  Hele cam kavanoz da ki yoğurt daha bir sağlıklı ve daha da sert bir yapıya sahip oluyor.. Ben bu şekli ile Çiğdem Ayalp den gördüm kendisine teşekkür ederim..

Yoğurt nasıl mayalanır ? demeden bir iki tarifimi hatırlatmak isterim..


Sert bir yoğurt yapmak için gerekli malzemeler

 • 2 buçuk litre günlük taze süt
 • 2 yemek kaşığı taze yoğurt
 • 1 adet 1 litrelik kavanoz

Yoğurt nasıl yapılır ?
 • Sütümüzü alı almaz yoğurdu yapalım. Mümkün mertebe sütü bekletmeyin.
 • Sütü tenceremize alalım, sütü boşalttığımız an da ki süt seviyesine bakalım. 

 • Sütü 2 parmak kadar azalana kadar kaynatalım. Bu yarım saat kadar sürebilir. Bu saye de süt de ki su oranı buhar olup, yağlı ve yoğun bir süt elde etmiş oluyoruz. Eğer yeterince kaynatmazsak yoğurt sulu olur.

 • Kaynama işlemi sona erince kapağı kapalı olarak sütü soğumaya bırakalım. Kapağı kapalı oluşu kaymak bağlamaması için.. gerçi benim kapalı iken de kaymak bağlıyor.. :)
 • Serçe parmağınızı soktuğunuz da, yanıyor fakat biraz tahammül edebiliyorsanız, sütün soğuma kıvamı tamamdır.
 • Bir kaba bir kepçe kadar süt alalım ve yoğurdu bu süt de iyice eritelim. Ve bunu tencere de ki süte ekleyip, kepçe yardımı ile iyice karıştıralım.
 • Ve acele bir şekil de sütü kavanozlara pay edelim, tam 2 litre oluyor. 
 • Kapağını kapatmadan araya havlu kağıt koyalım. Böylelikle oluşan buharın yoğurdu sulandırmasını önlemiş oluyoruz..

 • Artık yoğurdumuzu battaniye/sofra bezi gibi şeylerle sarıp sarmalayıp evimizin en sıcak yerin de 4 saat mayalanmaya bırakıyoruz. 

 • 4 saat sonra kavanozu elimize aldığımız da sallanma hissi olmayacak. Yoğurt tuttu, fakat yoğurdu en az 2 gün buzdolabında bekletirseniz daha sert kıvamlı bir yoğurdunuz olur..

 • Not; eğer yoğurdunuz oldu ya tutmadı.. muhtemelen sütü fazla soğutmuşsunuz veya yoğurt yeterince sarılmamış üşümüş olabilir. Böyle bir durum da kavanozu kaynar su dolu kaba oturtup sarıp sarmayalıp tekrar 1-2 saat bekletebilirsiniz..
Afiyet olsun

Yoğurt nasıl mayalanır?SHARE

About Mutfakfelsefem

2 yorum :

 1. Benim yoğurdum da çok güzel olur Mutfakfelsefesi. Bazı kaynaklardan öğrendiğimde köy sütü fazla kaynatılırsa vitamini de uçuyormuş. Fakat bende kaynatırım. Birde kavanozda mayalıyacaksam eğer. Kapağını kapamadan yada mermerşahi tülbent gini ince bezlerle kapamaktan yanayım. Kapağını kapamadan da mayalanıyor. Birde karanlık fırında mayalıyorlar ben denedim fakat başaramadım :( Yine doktorlar sulanan yoğutdun iyi olduğunu sölyüyorlar. Ablamdan öğrendiğim ve her zaman uyguladığım Yoğurdu tencereden alırken üzerini kazır gibi al derdi. Dibine inme.Gerçekten de üzerinden alınınca daha az sulanıyor :) Ellerine sağlık. Çok güzel olmuş.

  YanıtlaSil
 2. Antalya ya geldiğimden beri ben de her pazartesi günü süt alıp yoğurt mayalıyorum ve bütün hafta boyunca kullanıyorum.Ellerinize sağlık, ev de mayalanan yoğurt bir başka güzel.

  YanıtlaSil

Detaydiamond Pırlantanın adresi


Detaydiamond Pırlantanın adresi

Fark DETAY'da gizlidir.