Mutfak Felsefem
Mutfak Sırları
Home » , , » Kek kabarması için garantili püf noktaları

Kek kabarması için garantili püf noktaları

Written By Mutfakfelsefem on 7 Ocak 2016 Perşembe | 01:33

Kek kabarması için garantili püf noktaları

Kek kabarması için ne yapmalı
Kek kabarması için püf noktası
Kekin kabarması için ne yapılır
Kek neden kabarmıyor
Güzel kek yapmanın sırları


Kıymetli dostlar.. şahsen ben devasa kabarmış kocaman kek dilimlerinden hoşlanmıyorum.. Zira ne kadar lezzetli olursa olsun tabağım da ki kocaman kek dilimi gözümü korkutuyor.. :) Tuhaf gelir biraz ama hakikaten öyle.. Fakat üyelerimden gelen sorular üzerine bu postu yazma ihtiyacı hissettim. Türkiye de ne hikmetse kek tarifleri ile ilgili ''kekim kabarmıyor'' veya ''kekim geri sönüyor'' derdi çok yaygın.. İnanın ben bu derdi sadece Türkiye de duydum.. ve hiç başıma da gelmedi.. Peki nasıl yapıyorum? acizane bir iki püf noktası vermeden önce, biraz kek tarifleri vereyim;

Nefis Çikolatalı ıslak kek tarifi

Süper Sihirli Kek

Tahinli Kek

Mısır unlu tuzlu kek

Miss gibi Fındıklı Kek

Havuçlu Cevizli Tarçınlı Kek

Muzlu Çikolatalı Kek

Ispanaklı Kek

Evet kekin güzel kabarması için geçelim püf noktalarına

 1. Bütün malzemeler oda ısısında olmalı.
 2. Yumurtalar mutlaka taze olmalıdır.
 3. Kek harcını hazırlamadan önce kalıbı hazırlayalım. Kek harcı beklemeden kalıba dökülmelidir.
 4. Kek kalıbını iyice katı yağ ile yağlanıp, unlayalım. Kalıbı lavabo ya ters çevirip sirkeleyerek fazla olan un dökülür. Kek kalıbının iç duvarları unlu olunca kek hamuru kabarırken unlu duvarlara yapışıp daha güzel kabaracaktır.
 5. Şeker ve ılık yumurtalar en az 5 dakika elektirikli mikser ile çırpalım. Hatta yumurta akını önce bir fiske tuz ile kar gibi olana kadar çırpıp, kenara alınır. Yumurta sarısı ve şeker iyice çırpıldıktan sonra yumurta akı söndürülmeden ilave edilebilir. (Almanlar genel de böyle yapar)
 6. Malzemeler sırayla eklenir. Yumurtalar ve şeker den sonra sıvı malzemeler. Meyve sebze suları, süt, yağ, yoğurt gibi..
 7. Daha sonra katı malzemeler eklenir. Kakao, meyve sebze rendesi, bunlar mutlaka un dan önce konur ve yine biraz karıştırılır.
 8. Un, kabartmatozu, vanilya yı eleyerek yavaş yavaş hamura yedirilir. Bu aşamada mikser kullanılmaz. Spatula ile içten dışarıya doğru spiral şeklinde hamura un yedirilir. (bunun sebebi yumurtalı bu hamuru mikser ile çırpıp havasını söndürmemek.)
 9. Eğer kuru meyve ekleyeceksek küçük küçük doğrayıp unlayalım lokum gibi bembeyaz olsunlar. Ve en son eklenir, karıştırılmaz böylece meyveler dibe çökmez.
 10. Asla kek kalıbını tezgaha vurup hava kabarcıkların çıkması sağlanmaz. Bu makaron da yapılır. Ama kekte tam tersine içi bol havalı kek harcı güzel kabarır.
 11. Damla çikolata veya iri ceviz kırıkları da en son eklenir.
 12. Harcı hemen bekletmeden kalıba döküp fırına verelim. Ben 180 derece alt ve üst ısısında pişiririm.
 13. Şahsen ben kek yaptığım da fırını önden ısıtmam. Zira fırın sıcak olduğu zaman kek harcı fırına girer girmez kabuk bağlar.. yani ilk tabaka pişmiş olur artık gerektiği kadar kabaramaz. Ben soğuk fırına veriyorum.
 14. Kek pişerken en az 45 dakika fırının kapağı açılmaz. Hatta piştiğini düşündüğünüz de fırın kapağını açın.
 15. Kekin pişip pişmediğini kekin en yüksek yerinden ahşap şiş batırarak kontrol edebilirsiniz. Çubuğa hamur yapışmıyorsa kek pişmiştir.
 16. Keki fırında 15 dakika daha bekletelim.
 17. Kek ilk sıcağı çıkınca kalıbından çıkarılır. Eğer güzelce boşluk bırakmadan yağlayıp unladıysanız, asla yapışma olmaz.
 18. Kek iyice soğuduktan sonra dilimlerseniz daha hoş bir görüntü elde edersiniz.
Afiyet olsun

Kek kabarması için garantili püf noktaları

SHARE

About Mutfakfelsefem

2 yorum :

Detaydiamond Pırlantanın adresi


Detaydiamond Pırlantanın adresi

Fark DETAY'da gizlidir.