Mutfak Felsefem
Mutfak Sırları
Home » » Tavuk ve Et Bulyon Nasıl Kullanılır?

Tavuk ve Et Bulyon Nasıl Kullanılır?

Written By Mutfak felsefem Hatice Yüksel on 7 Ekim 2016 Cuma | 06:30

Tavuk ve Et Bulyon Nasıl Kullanılır?


                                                                                
 Hemen hemen her yemekte damak tadına göre ayarlanarak kullanılan tavuk ve et bulyon, tariflere pratik bir şekilde lezzet veriyor; içerdiği baharat ve tuzdan dolayı da iştah açıcı etki gösteriyor.
 Çorbadan sebze yemeklerine, makarnalardan pilava kadar birçok sıcak yemekte kullanılan bulyon, yemeklerin lezzetine lezzet katıyor. Özellikle et bulunmadığı zamanlarda et lezzeti vermesiyle tercih edilen ürün, mutfaklarda en çok kullanılan pratik çözümler arasında yer alıyor.
Türk mutfağında da on yıllardır yemek yapanların en çok güvendiği lezzet sırrı olagelmiş Knorr et bulyon ve Knorr tavuk bulyon, en sıradan tarifleri dahi kolay bir şekilde gurme lezzetlere dönüştürebiliyor.

Yemeklerin Lezzet Ortağı Et ve Tavuk Bulyon Kullanımı
"Tavuk ve et bulyon nasıl kullanılır" sorusunun cevabı, aslında sizin hayal gücünüzle sınırlı olsa da bulyonların en alışıldık kullanım şekli, yemeğe eklemeden önce sıcak su içerisinde eritilmesi oluyor. Pişirilen yemeğin porsiyonuna ve damak tadına göre ne kadar kullanılacağı belirlenen bulyon, eğer tablet şeklinde ise yemeklerden önce sıcak suyun içerisinde eritiliyor. Pilavlarda kullanılacaksa pilava eklenen suyun içerisine eklenebiliyor. Pilavda toz bulyonun bir başka kullanım şekli ise pirinçler yağda kavrulurken bulyonun da toz haline getirilerek pirinçle beraber kavrulması oluyor. Her iki kullanım şeklinde de farklı bir lezzet veren malzemenin kullanım şekli, yemek yapan kişinin tercihine göre değişiyor.
Çorbalarda ve diğer sulu yemeklerde de dilenirse sıcak suyun içerisinde eritilerek eklenebiliyor; dilenirse de ufalanarak yemeğin kaynama sürecinde tarife dahil edilebiliyor. Jel şeklindeki bulyonların kullanımı ise çok daha pratik oluyor. Jel şeklinde oldukları için önceden herhangi bir işleme tabi tutulmalarına gerek olmayan bulyon çeşitleri, doğrudan yemeklere katılabiliyor.

Bulyon Kullanılarak Yapılan Yemekler
Kuru baklagillerden yapılan yemeklerden sebze yemeklerinde kadar et tadı ve aroması katılmak istenen her yemekte kolaylıkla kullanılan bulyon, makarna ve bulgur pilavına da eklenebiliyor. Özellikle makarna soslarında farklı lezzetiyle ön plana çıkan bulyon, makarnanın alışılagelmiş lezzetinde muhteşem farklılıklar yaratıyor.
Birkaç çorba çeşidi dışında tarhana, ezogelin, mercimek, sebze çorbası gibi hemen hemen her çorbada kullanılabilen bulyonlar, vazgeçilmez tatlara ulaşılmasına yardımcı oluyor. Bulgur pilavı ve pirinç pilavına da ekstra bir koku ve kıvam veriyor. Özellikle sebzeli böreklerde kullanıldığında farklı bir aroma vererek kalıcı bir lezzet bırakıyor. Bulyon kullanılırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ise kullanım miktarı oluyor. Bulyonun etiketinde yazan miktardan fazla ya da az kullanılması, yemeklerin kıvamında ve tadında ciddi farklar yaratabiliyor.
Knorr – Herkes Sofraya’nın sizler için hazırladığı yüzlerce kolay ve nefis yemek tarifleri içeren http://www.herkessofraya.com/tarifler adresinden et ve tavuk bulyonla yapılan yemek tariflerine ulaşabilirsiniz.
SHARE

About Mutfak felsefem Hatice Yüksel

0 yorum :

Yorum Gönder

Detaydiamond Pırlantanın adresi


Detaydiamond Pırlantanın adresi

Fark DETAY'da gizlidir.